Higiena jamy ustnej

Aby  dokładnie zapoznać się z zagadnieniem higieny jamy ustnej, należy zdać sobie sprawę czym właściwie jest mama ustna. Jakie są jej elementy składowe i ich funkcje. Takie anatomiczno – fizjologiczne podejście do tematu, pozwoli nam nie tylko zrozumieć, że odpowiednia higiena jamy ustnej jest potrzebna. Dodatkowo z treści tego i kolejnych artykułów, dowiemy się z czego to wynika i jak szerokie mogą być konsekwencje nieprzestrzegania prawidłowych zasad higieny jamy ustnej.

Niniejszym w myśl dobrze znanej w medycynie zasady aby „ lepiej zapobiegać niż leczyć”, w sposób analityczny ale zrozumiały i przystępny przedstawimy informacje niezbędne aby dbać o swój piękny i zdrowy uśmiech.

endodoncja warszawa

Anatomia

Jama ustna zaliczana jest anatomicznie jako pierwszy odcinek przewodu pokarmowego. Takie ujęcie nie zamyka jednak tematu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że czasem jama ustna pełni również rolę pierwszego docinka układu oddechowego. Z takim zjawiskiem spotykamy się w sytuacji wzmożonego wysiłku, np. podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych. Wówczas aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość tlenu oddychamy ustami. Znamy też sytuacje mniej fizjologiczne kiedy to zmuszeni jesteśmy uruchomić ustny tor oddychania, mowa tu o infekcjach przebiegających z czasową niedrożnością nosa- potocznie „zatkanego nosa”.

W tym miejscu należy również wspomnieć o jeszcze jednym ważnym układzie. W jamie ustnej i w gardle znajdują się skupiska tkanki chłonnej zwane migdałkami. To one stanowią pierwszą barierę immunologiczną gdy mamy do czynienia z różnymi patogenami.

Jama ustna to miejsce, gdzie odbywa się mechaniczne rozdrabnianie pokarmu (zęby i język- poświęcimy im sporo uwagi w kolejnych artykułach), jego nawodnienie oraz początek trawienia, wchłaniania i formowania kęsów. Zachodzi tu również percepcja smaku.

Jama ustna wysłana jest błoną śluzową, która składa się z nabłonka i łącznotkankowej blaszki właściwej błony śluzowej, leżącej pod nabłonkiem. Błona śluzowa tych okolic jamy ustnej, które biorą udział w żuciu pokarmu (brodawki nitkowate języka, częściowo dziąsła i podniebienie twarde) jest pokryta wielowarstwowym nabłonkiem płaskim rogowaciejącym. Pozostała część błony śluzowej jamy ustnej pokryta jest wielowarstwowym nabłonkiem nierogowaciejącym. W tych ostatnich regionach znajdują się również części wydzielnicze i przewody odprowadzające gruczołów śluzowych, surowiczych i mieszanych śluzowo-surowiczych.

Wspomnieliśmy o dziąsłach, czyli o błonie śluzowej otaczającej szyjkę zęba i pokrywającej przestrzenie międzyzębowe. Dziąsła zawierają włókna oksytalanowe oraz wiązki włókien kolagenowych wnikających do ozębnej. Wiele chorób dotyczy dziąseł. Części z nich można zapobiegać przez prawidłową higienę jamy ustnej.

Zobacz pozostałe

stomatologia estetyczna warszawa

Higiena jamy ustnej

Aby  dokładnie zapoznać się z zagadnieniem higieny jamy ustnej, należy zdać sobie sprawę czym właściwie jest mama ustna. Jakie są jej elementy składowe i ich

Czytaj więcej